Namuzowywanie - omówienie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz ten jest parodią tradycyjnych, często spotykanych w literaturze próśb poetów o natchnienie, skierowanych do muzy. Tytuł utworu oznaczać może “natchnienie się muzą”. Podmiot liryczny tłumaczy się, że jego twórczość polega tylko na “końcówkowaniu” - czyli na szukaniu rymów. Wynika to z “niepisaniowości” - niemożności pisania. Podmiot liryczny tworzy słowa nie posiadające znaczenia, będące właściwie samym rymem. Do wyrazu “niepisaniowości” został utworzony rym “ości”, a do “muzo” - “uzo”. Podmiot liryczny zwraca się do muzy z prośbą, aby wypełniła te nic nie znaczące słowa treścią (świadczy o tym neologizm “natreść”, który ma formę wołacza).

Wiersz ten jest także żartem Białoszewskiego o własnym pisaniu. Poeta dystansuje się do swojej twórczości, traktując ją z przymrużeniem oka jako automatyczne rymowanie. Prosi muzę, aby wypełniła te nic nie znaczące rymy treścią.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Szare eminencje zachwytu - analiza i interpretacja
2  Mironczarnia - analiza i interpretacja
3  Charakterystyczne cechy twóczości poetyckiej BiałoszewskiegoKomentarze
artykuł / utwór: Namuzowywanie - omówienie


 • to jest świetny wiersz! bije od niego ironią, białoszewski ośmiesza tych poetów pseudointeligentnych, którzy piszą ładnie i składnie, a i ich wiersze są niby-trudne. na tym polega jego fenomen, drodzy państwo.
  Anonim ()

 • "bezsęsu" to ty piszesz a smutek bierze,że ograniczasz się do stwierdzenia "nierozumiem" a jeśli potrafisz napisać coś takiego to napisz ps plz
  kuty (snoopsnooks {at} gmail.com)

 • A ja uważam że ten wiersz jest świetny. Białoszewski podchodzi nowatorsko do poezji, nie napisał jakiegoś tandetnego śmiecia. Trzeba ten wiersz tylko odpowiednio zinterpretowac...
  ola ()

 • Aż mnie dreszcze przechodzą, jak słyszę coś takiego o M.B.! Jak w ogóle można krytykować coś, czego się nie rozumie? Ja uważam, że Białoszewski jest wspaniałym poetą, ponieważ odwołuje się do subtelnych stanów, których nie widać gołym okiem. Ale zdaję sobie sprawę, że lud by chciał, żeby wszystko było prosto i wyraźnie jak slogany reklamowe TESCO. Dla mnie M.B. jest poeta nastroju (podobnie jak Lynch reżyserem), a poza tym w jego twórczości jest dużo inteligentnego (!) humoru...
  Panna_Pulpecja (panna_pulpecja {at} wp.pl)

 • Mi sie wiersze Mirona bardzo podobają. Są inne, a to chyba dobrze, nieprawdaż? Nie są łatwe, ale był czas zachwycania się "lokomotwą", "Pawłem i Gawłem", teraz trzeba przejsc do neico trudniejszych zagadnień. Dużo zależy oczywiscie od nauczyciela, choc przecietnie inteligentna persona z krztyną wyobraźni powinna sobie poradzić.
  yeń ()

 • Beznadziejny wiersz...ale opracownie dobre. A czytaliście ten wiersz,,Ach, gdyby, gdyby nawet piec zabrali..." ? Też beznadziejna, aż mnie śmieszy ta jego poezja...do d****z takim poetą.
  **** ()

 • to d...z tego wiersza ! ! ! A Miron pisze byle jak mi sie ani on ani jego pezja niepodobają! ! !Bo moze dlatego że nie czaje bazy. Ale i tak jeszcze jedna lekcja i skonczy sie męczarnia
  Spokx ()

 • wiersz ten jest wg mnie bezsęsu i niepodoba mi sie niewiem jak komu ale ja go nawet nierozumiem jest do d... takie cos to i ja moge napisac bez znaczenia!
  Anonim ()


Tagi: