Podłogo, błogosław! - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Cały wiersz zbudowany jest na zasadzie kontrastu między patetyczną sakralnością i zwyczajnością codzienności. Podmiot liryczny w brzmieniu słów związanych z tymi dwoma sferami będzie szukał zarówno podobieństw, jak i różnic. Już tytuł uwydatnia ten dysonans – jest to apostrofa z prośbą o błogosławieństwo (element sakralny) skierowana do podłogi, zwykłego przedmiotu. Prośba ta jest jednak uprawomocniona przez podobieństwo dźwiękowe słów zamieszczonych w tytule.

Pierwsza zwrotka to poetycki opis buraka. Od słowa “burak” został utworzony rzeczownik “burota”, oznaczający “bycie burakiem”, “posiadanie cech buraka”, cały zwrot “buraka burota” jest więc pleonazmem.
Pleonazm – zgromadzenie wyrazów lub zwrotów bliskoznacznych bądź synonimicznych, oceniane najczęściej jako usterka stylistyczna, choć mogące być celowym uwydatnieniem pewnych cech danego przedmiotu i służyć stylistecznemu oraz znaczeniowemu wzbogaceniu. Przykłady pleonazmów to “masło maślane”, “cofnąć się do tyłu”, “spaść w dół” itp.
Świadczy to o tym, że podmiot liryczny stawia sobie za zadanie dotarcia do “istoty” buraka. Aby tego dokonać, przywołuje obraz krojenia tego warzywa (wers “bliskie profile skrojone”). Fizycznie i metaforycznie czynność ta ma prowadzić do spojrzenia wgłąb, jest wyrazem chęci penetracji szarej rzeczywistości. W omawianym wersie widać także związki z malarstwem kubistycznym, które aby dotrzeć do istoty przedmiotów “cięło” bryły na różne płaszczyzny, obracało nimi i przedstawiało ich model jako przezroczysty.

W wersie 5 pojawiają się słowa stojące w opozycji do prozaicznego, konkretnego i zwyczajnego buraka. Są to słowa niecodzienne, związane z kulturą wysoką: “fisharmonia”, “biblijne apteki”, “maniery”, “forniery”, “homeopatia”. Ta sfera ludzkiego działania i myślenia przedstawiona jest przez Białoszewskiego z lekką ironią, określona jako “nudna”. Białoszewski zestawia trywialną codzienność, nie-poetyckość buraka z elegancją, dostojeństwem, uporządkowaniem, obszarami sacrum (“biblijne apteki”, “homeopatia zbawienia”). Burak jest w tej zwrotce scharakteryzowany w wersach:

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Rozprawa o stolikowych baranach - analiza i interpretacja
2  Szare eminencje zachwytu - analiza i interpretacja
3  O mojej pustelni z nawoływaniem - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Podłogo, błogosław! - analiza i interpretacja


  • Przyłączam się do zachwytów na temat interpretacji. Dodałabym od siebie jeszcze drobny szczegół. Białoszewski ujawnia w jednym miejscu "pomysł" na wiersz, jakim jest m.in. aliteracja. Pisze: "słowo koncentrujące w o-gamie". Rzeczywiście - samogłoska "o" dominuje i w tytule, i w wierszu (szczególnie ostatniej jego części - bo zwrotki to nie są, brak im regularności). Pozdrawiam!!
    Ewa ()

  • Jedna z najlepszych interpretacji, jaka udalo mi sie kiedykolwiek znalezc w internecie. Szczegolnie przydatna, kiedy probuje sie zrozumiec tak awangardowego poete jak Miron Bialoszewski.
    Justyna ()

  • Swietna strona bardzo mi sie przydaje oby tak dalej
    Emi ()

Tagi: