Namuzowywanie - omówienie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz ten jest parodią tradycyjnych, często spotykanych w literaturze próśb poetów o natchnienie, skierowanych do muzy. Tytuł utworu oznaczać może “natchnienie się muzą”. Podmiot liryczny tłumaczy się, że jego twórczość polega tylko na “końcówkowaniu” - czyli na szukaniu rymów. Wynika to z “niepisaniowości” - niemożności pisania. Podmiot liryczny tworzy słowa nie posiadające znaczenia, będące właściwie samym rymem. Do wyrazu “niepisaniowości” został utworzony rym “ości”, a do “muzo” - “uzo”. Podmiot liryczny zwraca się do muzy z prośbą, aby wypełniła te nic nie znaczące słowa treścią (świadczy o tym neologizm “natreść”, który ma formę wołacza).

Wiersz ten jest także żartem Białoszewskiego o własnym pisaniu. Poeta dystansuje się do swojej twórczości, traktując ją z przymrużeniem oka jako automatyczne rymowanie. Prosi muzę, aby wypełniła te nic nie znaczące rymy treścią.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Rozprawa o stolikowych baranach - analiza i interpretacja
2  Leżenia - analiza i interpretacja
3  Podłogo, błogosław! - analiza i interpretacjaKomentarze: Namuzowywanie - omówienie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-14 20:50:39

'Beznadziejny wiersz...ale opracownie dobre. A czytaliście ten wiersz,,Ach, gdyby, gdyby nawet piec zabrali..." ? Też beznadziejna, aż mnie śmieszy ta jego poezja...do d****z takim poetą.' popieram! czasem nawet małe dzieci potrafią napisać coś lepszego. mam te 'wiersze' w książce do polskiego i są do niczego! 'szranagajama' co to ma być? powtórzył to w wierszu o piecu parę razy i już wielka poezja. takie coś nawet idiota może napisać.


2013-03-04 16:24:02

"Ości" to nie jest neologizm, nie został więc ten rym utworzony sztucznie, co wynika z tego opracowania tak wynika. Ości są pewnym szkieletem - więc tym co posłuży za wiersz kiedy muza natchnie podmiot liryczny. CZYTAJCIE DOKŁADNIE


2012-04-18 20:48:33

Em... Poczułam przymus wewnętrzny, żeby zareagować na jeden z komentarzy. Zestawienie "GÓWNO WIECIE O POEZJI" na forum już mówi o tym, kto ile o owej poezji wie. Poza tym wszystkie wiersze są proste do przeczytania. Ale interpretacje są różne. A osobiste się niemal zawsze różnią od tych JEDYNIE SŁUSZNYCH. Dlatego uważam, że nie ważne, ile ktoś umie, to MOŻE SOBIE NAWET "WLAZŁ KOTEK NA PŁOTEK" INTERPRETOWAĆ Z KLP, BO NIE WIADOMO, CO SOBIE UŁOŻYŁA ŁÓDŹ, CO GREG, A CO PANI POLONISTKA, A TO JEST W MIARĘ PEWNE. Dziękuję.


2011-04-18 19:49:38

Uwielbiam jego wiersze. Bardzo przyjemnie jest uporządkować w głowie ten chaos, który widzi się na pierwszy rzut oka. Natomiast moja polonistka na wstępie omawiania wierszy Białoszewskiego powiedziała, że nie lubi i osobiście nie rozumie jego poezji, więc postara się to przerobić jak najszybciej.


2011-04-11 11:33:21

GÓWNO WIECIE O POEZJI , A NAJWIĘCEJ MACIE DO POWIEDZENIA BARANY. TAK PROSTY WIERSZ, MÓZGI NIE UMIECIE SAMI GO ZINTERPRETOWAC, TYLKO NA POMOCE DYDAKTYCZNE ZAGLADACIE. WSTYD...!!!! WIELCE UCZENI!!!!!HAHAHAHAH.
Streszczenia książek
Tagi: